Najwyższe wieżowce na świecie. Gdzie się znajdują? Ile metrów ma najwyższy budynek na świecie?

Najwyższe wieżowce na świecie. Gdzie się znajdują? Ile metrów ma najwyższy budynek na świecie?

14 kwietnia, 2022 0 przez Redakcja

W Azji znajdują się wszystkie najwyższe budynki na świecie z wyjątkiem jednego. Siedem z dziesięciu najwyższych wieżowców na świecie znajduje się w Chinach, a wśród nich Jeddah Tower, który wkrótce zostanie otwarty w saudyjskim mieście Jeddah. Będzie miała ponad kilometr wysokości!

Do tej pory człowiek zbudował 135 drapaczy chmur o wysokości 300 metrów lub więcej. Jednym z nich jest Burj Khalifa (dawniej znany jako Burj Dubai), najwyższy, mierzący 828 metrów. Jednak w Jeddah w Arabii Saudyjskiej powstaje Jeddah Tower – drapacz chmur, który ma mieć ponad 1000

W Dubaju powstaje smukły drapacz chmur autorstwa Santiago Calatravy (hiszpańskiego architekta znanego z takich projektów jak dworzec Oriente w Lizbonie czy lotnisko w Bilbao) – Dubai Creek Tower. Według pogłosek wieża ma przypominać kwiat lilii lub minaret i będzie miała 1346 stóp wysokości.

Gdzie znajdują się najwyższe wieżowce na świecie?

  1.  Burj Khalifa (Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie)
  2.  Shanghai Tower (Szanghaj, Chiny)
  3. Abradż al-Bajt (Mekka, Arabia Saudyjska)
  4. Ping An Finance Center (Shenzhen, Chiny)
  5. Lotte World Tower (Seul, Korea Południowa)
  6. One World Trade Center (Nowy Jork, USA)
  7. Chow Tai Fook Center (Kanton, Chiny)
  8. Taipei 101 (Tajpej, Tajwan)
  9. Shanghai World Financial Center (Szanghaj, Chiny)
  10. International Commerce Centre (Hongkong, Chiny)

Ile metrów ma najwyższy wieżowiec na świecie?

Burj Khalifa jest najwyższym budynkiem na świecie. Został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Skidmore, Owings & Merrill. Burj Khalifa ma 828 metrów wysokości i znajduje się w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego budowę rozpoczęto w 2004 roku, a zakończono w 2009 roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 2010 roku. W najwyższym punkcie odchyla sie o 1,5 metra.

Najwyższy budynek na świecie składa się z rdzenia i trzech ramion. Według architekta inspiracją dla projektu był kwiat hymenocallis i budownictwo islamskie. Wierzchołek rdzenia konstrukcji stanowi iglica. W projekcie wykorzystano 31 tys. ton stali. Lekka stalowa rama zamiast żelbetowego szkieletu podtrzymuje

Hotel (parter i pierwsze 9 pięter), basen (76. piętro), restauracja (122. piętro), apartamenty i biura mieszczą się w wieżowcu z 57 windami. Najdłuższa winda na świecie osiąga prędkość 16 metrów na sekundę. Na szczycie o wysokości 555 m znajduje się taras widokowy – At the Top Sky.